FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz Net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.
 AYS Bilişim
 
Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
 0216 318 55 80
 mkaya@aysbilisim.net
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökçe

 

Liste Görünümünde Belirli Bir Değeri Listeleme

+1 oy
146 kez görüntülendi

FM'da çok yeniyim ve lisansı aldıktan sonra da birkaç aydır ilgilenme imkanım olmadığından, ilk başlarda öğrendiğim bazı mantıkları da unuttuğumu farkettim. Bir nevi yolun başındayken ilk turu bitirmeden başa dönmüş gibi oldum. 

 

Liste düzeninde bir sayfada sadece belirli durumda olan profilleri dökmek istiyorum. Kayıt sayfasında profilleri belirli aktivite durumları ile birlikte giriyorum. Bunları yetkili kişinin denetleyip uygun gördüklerini düzenleyerek durumlarını değiştirdiği bir sayfa olacak.

 

Örneğin, tablo verinin durumunu depoluyor. Beklemede, Aktif, Reddedildi gibi durumlar var. Durumu "Beklemede" olanları bir sayfada listeleyeceğim ve ilgili mod orada işlem yapacak. Sadece oradaki listelemeyi halledemedim. Sayfa içi filtreleme kullanmadan, direkt olarak o sayfanın belirlediğim listeyi yazdırmasını istiyorum. Sayfa geçerli veritabanından açılıyor.

1, Ağustos, 2021 Scripts kategorisinde halilabi (10,070 puan) tarafından soruldu

1 cevap

+1 oy
Arkadaşlar bunu Constrain Found Set ile hallettim.

// Başta scriptinizi tamamlayıcı kodlar varsa yazınız

Set Field [DB::Tablo]

Constrain Found Set [Restore] //Burada ilgili tablodan sonuç belirleyebiliyorsunuz.

// Buraya da  sonuç 0 dönerse diye bir Show Dialog Box ve Go To Layout ile çıkacağı sayfayı veya aynı sayfada döndüreceği diğer sonucu (Show All Records) gibi girerseniz iyi olur.
1, Ağustos, 2021 halilabi (10,070 puan) tarafından cevaplandı
Özellikle mi "Perform Find" yerine "Constraint Found Set" kullandınız?
Hayır, tamamen acemilik. En başta perform find ile denedim ama bir yerlerde hata yaptım herhalde. Sistemi bilmediğimden, işin öyle yapılamadığını düşündüm en son. Perform Find'da bu sonuçları listelemeyi başaramadım. Constrain found set ile bu sonucu döndürebileceğimi gördüm. Her zaman en çok 2-3 netice yazdıracak bir sayfa için epeyce uğraştım. 1 hafta daha izin yapacağım, o arada kavramaya çalışıyorum olayı :)
Arşiv olması açısından kısaca bilgi ekleyeyim o halde;

Perform Find: Yeni bir arama gerçekleştirir. FileMaker'da bul moduna geçip, kriterini yazdıktan sonra enter tuşuna basmanız gibi. Tüm kayıtlar içinde arar.

Constrain Found Set: Benzer şekilde arama gerçekleştirir ancak Perform Find'dan farklı olarak o anda bulunan/listenen kayıt kümesi (found set) içinde arama yapar.

Extend Found Set: Bu ise aramayı tüm kayıtlarda yapar, arama sonuçlarını arama öncesi sonuç kümesi birleştirip listeler.
Teşekkür ederim. O zaman dediğiniz gibi Perform Find ile bu sayfayı oluşturabilmem lazım. Ayrıca Extend Found Set varlığını da öğrenmiş oldum; muhakkak lazım olur.
...