FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz Net tarafından desteklenmektedir.
Filemaker Danışmanınız
AYS Bilişim
Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
 0216 318 55 80
 mkaya@aysbilisim.net
						

Script kullanmadan, MÜKERRER Kayıtlardan kurtulmak!

+5 oy
221 kez görüntülendi

Mükerrer kayıtları temizleme konusu farklı zamanlarda işlenmişti. Farklı bir bakış açısıyla çok pratik bir çözüm!

Paylaşmak istedim. :)

Yapmanız gereken ;

1- Dosyada hangi alanın Tekil olmasını istiyorsanız ona göre sıralayınız. 

2- Export Records yapıp açılan pencerede ilgili alanın başına tik koymak.

3- Export dediğinizde kaydedilen dosya Mükerrer kayıtlardan arındırılmış dosya olacak. Bu kadar!

 

19, Aralık, 2022 Database kategorisinde Optisyen (56,600 puan) tarafından soruldu

1 cevap

+2 oy
Paylaşım için teşekkürler Mehmet bey.

 

Cevaba soru ile karşılık vereyim, beyin fırtınası olsun. Mükerrer kayıtları silmek yerine birleştirmek nasıl yapılmalı? Ürün kodları yada barkodları mükerrer ama arka planda filemaker'ın verdiği ID'ler farklı, ve bir çok alt tabloda kullanıldığını varsayalım. En uygun şekilde bu kayıtlar nasıl birleştirilir geçenlerde kafa yorduk. Belki farklı öneriler de gelir, fikir almış olayım.
20, Aralık, 2022 F. Osman Cabi (198,100 puan) tarafından cevaplandı
ID dışında benzersiz olan başka bir alana göre sql sorgusu yapılabilir ama birleşecek alanların içeriğine göre doğru birleştirme çok zor olabilir tabii. Yani birleştirmeyi hangi 2-3 değerden biri üzerinde yapacak, hangisini silecek... Bu pek çok mükerrer kayıtta sıkıntı olabilir. Bazı işleyişlerde tarihe göre buna karar verilebilir ama birden çok operatörün aynı girişi farklı içeriklerle girmiş olduğu durumlarda bu pek mümkün olmaz. Tüm alanlar aynı, sadece ID farklı ise sorguda o kadar sorun olmaması lazım (teorik olarak) değil mi?
merhaba Halil bey, ben ilişkili tablolardaki ID'lerin de birleştirilmesini düşünmüştüm ancak sizin yazdığınız da önemli bir konu. Mükerrer kaydın hangisi silinmeli, yada ilave bilgiler taşınmalı mı, hangisi geçerli gibi sorular kolay değil, belli kriterler baz alınarak kalması gereken kayıt tespit edilebilir dediğiniz gibi, tarih mesela, ama bazı durumlarda tek başına yeterli olmayabilir. Alan bazında karşılaştırma düşünülebilir. Ya bir takım varsayımlarla otomatik programın karar vermesi sağlanabilir, veya ön kontroller sonrası kullanıcıdan karar vermesi istenebilir.
...