FilemakerTurk, AYS Bilişim ve Beyaz Net tarafından desteklenmektedir.
Filemakerturk.com a Hoş geldiniz.
 AYS Bilişim
 
Mehmet KAYA
 0532 231 07 27
 0216 318 55 80
 mkaya@aysbilisim.net
						
Filemaker Lisans İhtiyacınız için FilemakerTürk Yönetimi ile iletişime geçin
 
Alakalı Siteler:

AYS Bilişim


Cabitaş


Göksel Gökçe

 

Filemaker Dosyasına Reverse Engine yapan varmı?

+1 oy
594 kez görüntülendi

Arkadaşlar filemaker dosyasını ODBC bağlantısına açtım , sonra o bağlantıyı Embarcadero programı ile reverse engine yaptım, filemaker da tanımladığımız alanları oraya getiriyor, ve dikkatimi çeken bir konu her alanı nvarchar (1.000.000) olarak tanımlıyor bu durumda bizim dosyalarımız çok kısa zamanda şişiyor halbuki heralana bir milyon karaktergirmiyoruz biz ve o alan edit edilebilir durumda dolayısıyla dosyalarımız üzerinde bu şekilde mühendislik çalışması yapabiliriz aklımızda olsun.

20, Mart, 2015 Filemaker Advanced kategorisinde DOKTRIN (39,880 puan) tarafından soruldu

3 Cevaplar

0 oy
Peki bu 1 milyon karakter değerini değiştirebiliyormusunuz ?
21, Mart, 2015 mkanlioglu (62,280 puan) tarafından cevaplandı
Evet değiştirebiliyoruz.i filemaker bizim için o alanı tanımlarken standart bir milyon olarak tanımlamış ama biz o alanı neden o kadar büyük ayıralımki, bu yüzden filemaker dosyalarımız çabuk şişiyor.
Dosyalarımızın şişmesi içine girdiğimiz verilerden değilmidir yani 1 milyon karakterlik text oluşturmuşuz ama içine veri girmediğimiz sürece database şişermi ? Bana mantıksız geliyor.
0 oy
Büyük çaplı bir dosyan varsa Ebmarcadero ile dediğim işlemi yaptıktan sonra Save As yapıp sonrada copmact ı seçi denemek de fayda var.
21, Mart, 2015 DOKTRIN (39,880 puan) tarafından cevaplandı
0 oy
Şişme demeyelim de fazladan yer işgali demek daha doğru olur. SQL ve Oracle gibi database lerde alanlara uzunluk sınırı koyarsınız, Filemaker da ise tüm alanlar nvarchar yani en uzun alan tanımıdır. Bu şuna benzer Filemaker Field lara en geniş odayı ayırır. Diğer veri tabanları ise kişi sayısı kadar oda ayırırlar. Arama sorgulamada oda geniş olsa da kimse yoksa es geçilir. Aynı veri sayısına sahip veritabanlarında SQL Filemaker dosyasına göre daha küçüktür. Yine kolaylık , fonksiyonelliğe tercih edilmiş.
22, Mart, 2015 Mehmet KAYA (163,180 puan) tarafından cevaplandı
...